Neo Brugman (20) is student Software Development aan het Koning Willem I College in Cuijk. Na een omweg via andere opleidingen heeft hij nu helemaal zijn plek gevonden. "Als je iets bouwt dat écht werkt, dan spring je gewoon een gat in de lucht."
Neo begon zijn loopbaan op het mbo met een opleiding Podium- en Evenemententechniek. Daarna volgde hij een jaar de opleiding System & Devices, ook op de locatie in Cuijk. “Ik dacht eerst dat ik systeembeheerder wilde worden. Maar toen we in dat eerste jaar ook een beetje gingen coderen, ontdekte ik: dít vind ik eigenlijk veel leuker.”
Hij stapte over op de opleiding Software Development en voelde zich daar meteen thuis: “Coderen is lastig, maar als het eenmaal lukt, heb je echt iets bereikt. En het mooie is: je kunt er ook je creativiteit in kwijt. We kregen bijvoorbeeld de opdracht een eigen website te maken over iets wat we zelf leuk vinden. Dan ben je er veel gemotiveerder mee bezig.”
De weg naar deze opleiding liep niet helemaal zoals gepland. Tijdens de open dag ontstond er verwarring over de niveau-indeling. “Samen met mijn ouders dachten we dat ‘Expert IT’ niveau 4 was, en dat Software Development een lagere opleiding was. Daarom koos ik eerst verkeerd. Pas later, toen ik met mijn coach sprak, bleek dat ik wél gewoon in niveau 4 kon starten met Software Development. En daar heb ik geen spijt van!”
Dat Neo voor Cuijk koos, was vooral praktisch: dichtbij huis, makkelijk bereikbaar met de bus. Maar de kleinschaligheid van de locatie blijkt ook een groot pluspunt. “We hebben een kleine klas, met zo’n tien studenten. Daardoor kun je je goed concentreren, en krijg je veel persoonlijke aandacht van docenten.”
Het zorgt voor een informele, vertrouwde sfeer. “Je bent geen nummer. Docenten kennen je bij voor- en achternaam, weten wie je bent, wat je doet, waar je goed in bent en waar je misschien mee worstelt. Dat maakt het ook makkelijker om hulp te vragen.”
In het tweede leerjaar gaat Neo stagelopen. “De school begeleidt je goed, maar je bent zélf verantwoordelijk voor het vinden van een stageplek. Je krijgt een paar dagen waarin je echt aan de slag gaat met het schrijven van motivatiebrieven en sollicitaties. Dat vond ik eigenlijk wel goed – zo leer je verantwoordelijkheid nemen.”
Hij heeft inmiddels een plek gevonden bij Advertronics, een bedrijf letterlijk achter zijn huis, dat slimme AI-oplossingen ontwikkelt voor ziekenhuizen. “Het is iets heel anders dan wat we in de les doen, maar het sluit wel mooi aan. Ik kijk er echt naar uit om daar aan de slag te gaan.”
Neo heeft nog niet helemaal uitgestippeld waar hij na zijn diploma naartoe wil. “Eerst dacht ik aan het hbo en misschien gamedevelopment. Maar inmiddels zie ik veel meer opties. Zo kwam de politie laatst op school vertellen over cybercrime en ethisch hacken. Dat vond ik echt superinteressant. Misschien wil ik wel die kant op. Het mooie van deze opleiding is: je leert coderen, en daarmee kun je zóveel richtingen op.”
Neo Brugman | Student Software Development
Voor studiekiezers die nog twijfelen, heeft Neo een duidelijk advies: “Als je iets met computers wilt doen, dan is dit het moment. Er is ontzettend veel werk in de ICT. Door AI verandert er van alles, en daar kun jij onderdeel van zijn. En denk niet te beperkt: het is niet alleen gamen of websites maken. Je kunt ook bij de politie werken, in de zorg, of juist in de techniek.”
Wat je daarvoor nodig hebt? “Je moet wel een beetje een ‘computernerdje’ zijn,” lacht Neo. “Maar vooral moet je het leuk vinden om dingen uit te zoeken en problemen op te lossen. En je moet logisch kunnen nadenken. Want 9 van de 10 keer krijg je een error. Als je dan doorzet, en het lukt… dan is dat gewoon vet.”