Thijs wist op de middelbare school al dat hij graag met wetenschap wilde werken. Vooral biologie en scheikunde vond hij leuk. Hij begon eerst op het hbo, maar dat paste niet goed bij hem. Het leren ging te snel en hij merkte dat hij vaardigheden zoals presenteren, teksten schrijven, plannen en leren nog niet genoeg onder de knie had omdat hij die op de havo weinig had hoeven gebruiken. Daarom stapte hij over naar het mbo. “Ik had gewoon een tussenstap nodig,” zegt hij. Bij het Koning Willem I College kon hij veel oefenen in het lab. Dat werkte voor hem beter.
Thijs volgt de opleiding Chemisch fysisch analist op onze locatie in Oss. Hij koos ervoor om in het eerste jaar te beginnen, ook al had hij misschien meteen in jaar twee kunnen instromen. Hij wilde de basis goed leren en rustig wennen. “De belangrijkste vaardigheden leer je in het eerste jaar,” legt hij uit.
Ook vond hij het fijn om vanaf het begin in een vaste klas te zitten. Zo kon hij makkelijker nieuwe mensen leren kennen.
Thijs doet veel opdrachten waarbij hij zelf onderzoek moet doen. In het eerste jaar maakte hij bijvoorbeeld zijn eigen aspirine en onderzocht hij hoe zuiver die was. Ook kreeg hij grondwater dat hij helemaal zelf moest testen.
De lessen zijn telkens anders. Soms is de groep groot, soms klein. Dat vindt Thijs prettig. Hij merkt dat hij in het tweede jaar meer uitdaging krijgt en steeds nieuwe dingen leert.
Thijs weet nog niet precies waar hij later wil werken. Wel weet hij dat er veel mogelijkheden zijn. In de regio zijn veel laboratoria, bijvoorbeeld in de farmacie, bij chemische bedrijven of in de voedingsindustrie.
Hij denkt erover om na het mbo door te stromen naar het Hoger Laboratorium Onderwijs (HLO), zodat hij verder kan leren op het hbo. “Werken in het lab lijkt me sowieso leuk. Welke richting precies zie ik later wel,” zegt hij.
Volgens Thijs moet je vooral nauwkeurig kunnen werken. Je moet rustig blijven als het druk is en het leuk vinden om dingen te onderzoeken. Je hoeft nog niet alles te kunnen. Als je gemotiveerd bent, kun je veel leren.
Wiskunde komt terug in de opleiding, maar je hoeft geen expert te zijn. “Als je het leuk vindt en je doet er moeite voor, kom je een heel eind,” vindt hij.
Thijs | Student Chemisch fysisch analist
Twijfel je nog? Dan raadt Thijs een meeloopdag aan. Je doet dan mee met een echte les in het lab. “Je krijgt zo een goed beeld van de opleiding,” vertelt hij. Veel studenten die meelopen, kiezen daarna ook echt voor de opleiding.